Naktinis prakaitavimas – tai ne tik nemalonus reiškinys, bet ir kūno siunčiamas signalas, kad kažkas gali būti negerai. Gausus prakaitavimas naktį gali turėti įvairias priežastis, kurias ir reikia nustatyti pirmiausia, o jau tada verta svarstyti apie galimus sprendimo būdus. Su šiuo reiškiniu susiduria tiek moterys, tiek vyrai, tačiau naktinis prakaitavimas moterims ir naktinis prakaitavimas vyrams dažnai turi skirtingus šaltinius ir simptomus. Tačiau pakalbėkime apie viską nuo pradžių, ir jeigu ir Jus vargina gausus prakaitavimas naktį, galbūt atpažinsite save bei surasite tinkamiausią sprendimą.
Kas sukelia naktinį prakaitavimą?
Naktinis prakaitavimas gali pasireikšti dėl labai skirtingų priežasčių, tad svarbiausia – išsiaiškinti, kas gi lemia tokį gausų prakaitavimą. Tai gali būti tiek fiziologiniai, tiek psichologiniai veiksniai, o dažniausios priežastys yra:
- Hormoniniai pokyčiai: moterims naktinis prakaitavimas dažnai būna susijęs su hormonų svyravimais, ypač menopauzės metu. Šiuo laikotarpiu organizme įvyksta dideli pokyčiai, kurie gali sukelti gausų prakaitavimą, dažnai būtent naktį. Vyrai, ypač vyresnio amžiaus, taip pat gali patirti hormoninius pokyčius, susijusius su testosterono lygio sumažėjimu, kurie irgi gali paskatinti gausų prakaitavimą.
- Stresas ir nerimas: psichologinės priežastys, tokios kaip stresas, nerimas ar depresija, gali sukelti skirtingus varginančius simptomus, tarp jų ir gausų naktinį prakaitavimą. Vyrų naktinis prakaitavimas ypač dažnai kyla būtent dėl šios priežasties, nes kūnas reaguoja į šias būsenas, suaktyvindamas prakaito liaukas, o naktį, kai žmogus yra atsipalaidavęs, tai pastebima dar labiau.
- Infekcijos ir susirgimai: tam tikros infekcijos, pavyzdžiui, tuberkuliozė, gripas ar kitos virusinės ir bakterinės infekcijos irgi gali sukelti gausų naktinį prakaitavimą. Be to, kai kurios lėtinės ligos, gali apie save pranešti būtent naktiniu prakaitavimu, todėl, jei prakaitavimas be aiškios priežasties vargina ilgą laiką, verta apie tai pasitarti su savo gydytoju.
- Medikamentai: gausus naktinis prakaitavimas gali būti kai kurių vaistų šalutinis poveikis. Jei pastebėjote, kad prakaitavimas prasidėjo pakeitus (ar pradėjus vartoti naujus) vaistus, irgi verta pasitarti su gydytoju dėl galimų vaisto alternatyvų.
- Kitokios, netikėtos priežastys: kitos priežastys, tokios kaip per šilta patalynė, netinkama mityba ar alkoholio vartojimas prieš einant miegoti, taip pat gali būti susijusios su naktiniu prakaitavimu, todėl būkite smalsūs ir apsvarstykite visas galimas priežastis!
Kodėl prakaituojame naktį?
Naktinis prakaitavimas, gali būti organizmo atsakas į visas anksčiau minėtas priežastis. Taip pat tai gali būti kūno požymis, išduodantis kūno temperatūros reguliavimo sutrikimus, kurie gali pasireikšti ir dieną, tačiau aktyviai judėdami dažniausiai sugebame atsivėsinti. O štai naktį, gausus prakaitavimas gali sukelti ne tik fizinį diskomfortą, bet ir emocinį stresą, nes tikrai nesmagu pabusti šlapiam nuo prakaito.
Tačiau kaip gi kaip kovoti su gausiu prakaitavimu? Jei jaučiate, kad gausus prakaitavimas trukdo jūsų miegui, verta pradėti sprendimo ieškoti nuo paprasčiausių, tačiau kartais labai reikšmingų, žingsnių:
- Pasirinkite tinkamą patalynę: medvilninė patalynė puikiai tinka žmonėms, kurie linkę prakaituoti naktį. Medvilnė sugeria drėgmę ir leidžia odai kvėpuoti, todėl ji padeda reguliuoti kūno temperatūrą. Rinkitės lengvas pagalves ir antklodes, kad sumažintumėte prakaitavimą.
- Patalynės priežiūra: nuolat keiskite patalynę ir ją plaudami pasirinkite švelnius, odos nedirginančius skalbiklius. Jei prakaitavimas yra ypač gausus, pasistenkite dažnai keisti ir pagalves, nes jos gali kaupti drėgmę ir bakterijas.
- Gerai išvėdinkite miegamąjį: šviežias oras ir vėdinimas padeda jaustis gaiviau, o jei naktį dar galite praverti langą, kad vėsesnis oras sumažintų prakaitavimą – tik geriau. Kai naktį itin karšta, verta pabandyti naudoti vėsinimo įrenginius, galbūt prakaituojate todėl, kad miegamajame tiesiog per karšta!
Tekstilė – svarbiausias miegamojo atributas
Nors naktinis prakaitavimas ne visada nulemtas miegojimo aplinkos, ieškoti kodėl padidėja prakaitavimas naktį, pirmiausia verta įvertinant turimą patalynę. O visiems, kurie naktį prakaituoja ir ne, renkantis patalynę, verta atsižvelgti į medžiagos savybes:
- Medvilninė patalynė yra populiari dėl savo gebėjimo sugerti drėgmę ir leisti odai kvėpuoti. Ji idealiai tinka žmonėms, linkusiems prakaituoti. Net jei gausus naktinis prakaitavimas nėra problema, sausesnė patalynė padėslovoje palaikyti higieniškesnėsę aplinką.
- Lininė patalynė pasižymi puikiu oro pralaidumu ir termoreguliacinėmis savybėmis, todėl padeda išlaikyti tinkamą kūno temperatūrą net karštomis naktimis. Tad jei jaučiate, kad miegoti norėtųsi vėsiau, pakeiskite antklodę plonesne, o patalynę rinkitės lininę.
- Mikropluošto patalynė yra lengva, bet ne visada leidžia odai kvėpuoti, todėl gali būti ypač tinkama tiems, kas neturi bėdų dėl naktinio prakaitavimo.
- Šilkinė patalynė yra puikus pasirinkimas, jei ieškote natūralios, odai švelnios medžiagos, kuri reguliuoja temperatūrą ir išlaiko komfortą. Kai kurie grožio specialistai šią patalynės rūšį ypač rekomenduoja moterims, nes tokia patalynė galimai padeda išsaugoti odos grožį ir užtikrintai mažina plaukų vėlimąsi naktį.
Jei jau pasirinkote sau tinkamą patalyne, bet vis dar svarstote kodėl vargina prakaitavimas, kitas žingsnis būtų apsvarstyti savo miego rūbus. Ne visos pižamos ir naktiniai yra sukurti vienodai naudingi miegui, tad gali būti, kad sintetinis audinys, kurį vilkite naktį, prisideda prie šios problemos. Kai kurie mokslininkai teigia, kad žmogaus sveikatai, labai naudinga miegoti be rūbų. Tai ne tik gerina miego kokybę ir poros (ypač jei nuogi miegate su partneriu) santykius, bet ir leidžia kūnui geriau atsipalaiduoti, o kartu ir geriau reguliuoti savo naktinę temperatūrą, taigi ir išvengti prakaitavimo.
Naktinis prakaitavimas yra ne tik nemalonus, bet ir svarbus ženklas, kurį gali sukelti daugybė veiksnių – nuo hormonų pokyčių iki infekcijų ar netinkamų miego sąlygų. Nors toks gausus prakaitavimas yra dažna problema, ją galima valdyti ir sumažinti, laikantis paprastų, bet veiksmingų priemonių, telieka apsvarstyti ieškoti, koks sprendimas padėtų Jums.