Puiki flanelės patalynė žiemai!

Kaip prižiūrėti patalynę?

2019-05-01
patalynes prieziura

Patalynę – tiek pagalves, antklodes, tiek užvalkalus – būtina tinkamai prižiūrėti. Įsivaizduokite, kaip rūpinatės mylimu megztuku arba palaidine, kuriuos apsivelkate dukart per savaitę? Dabar pagalvokite apie patalynę. Ji liečiasi prie jūsų kūno kiekvieną naktį, po 7-8 valandas. Prakaitas, epitelio dalelės, plaukai, kosmetikos likučiai, veido kremas, kūno losjonas, namų dulkės ir žiedadulkės, patenkančios iš lauko. Galbūt, naktį buvot praalkęs ir tiesiog su pižama užsukot į virtuvę sumuštinio?

Gali atrodyti – kas gi tai patalynei nutinka. Nors einame miegoti nusiprausę, patalynėje kaupiasi daugybė medžiagų, todėl ją reikia kruopščiai prižiūrėti.

Satinas, linas, medvilnė, šilkas - kiekviena patalynės rūšis yra unikali, kiekviena pasižymi ypatingomis savybėmis. Tam, kad šios savybės kuo ilgiau būtų išsaugotos, kiekvienai patalynės rūšiai reikalinga ypatinga priežiūra. Kaip prižiūrėti ir kaip skalbti įvairių rūšių patalynę?

 

Satinas – solidus ir patikimas

Satinas yra tankiai suaustas 100 proc. medvilnės audinys. Satinas yra lengvai skalbiamas ir nereikalauja ypatingos priežiūros. Patalynė yra patvari ir atlaiko daugybę skalbimų, pasižymi tuo, jog santykinai greitai išdžiūsta ir yra lengvai lyginama.

Satiną rekomenduojama skalbti 40°C temperatūroje, tačiau čia verta atsiminti keletą gudrybių – jei jūsų patalynė šviesios spalvos, temperatūrą drąsiai galite padidinti iki 60 °C, tačiau sodrių, tamsių spalvų satiną (pvz. mėlyną) rekomenduojama skalbti žemesnėje temperatūroje, nes nuo karščio jis praranda spalvą ir blunka.

Prieš pirkdami satino patalynę, įsitikinkite, jog audinys pagamintas 100 proc. iš medvilnės – satinas su sintetikos priemaiša nėra toks kokybiškas ir nusidėvi kur kas greičiau.  

Flanelė – atsargiai, švelnus ir jautrus paviršius

Flanelė – medvilninis audinys, ypatingas tuo, jog yra „sušiauštas“. Flanelės paviršių dengia švelnus minkštas pūkas, o audinį yra malonu liesti. Problema yra ta, kad, dažnai skalbiant, šis pūkas susivelia arba tiesiog nusiplauna.

Skalbiant flanelę, rekomenduojama patalynę išversti išvirkščiąja puse arba sudėti į specialų skalbiniams skirtą maišelį, taip skalbiant audinys bus tausojamas, o paviršius išliks švelnus daug ilgiau.

Flanelę rekomenduojama skalbti ne aukštesnėje nei 40°C temperatūroje, naudojant švelnias skalbimo priemonės, kurių sudėtyje nėra enzimų.

Ką daryti, jei mėgstama flanelės patalynė vis tik apsivėlė ir susiburbuliavo? Jei norite ją išgelbėti, išbandykite elektrinį audinių ir drabužių pūkų surinkiklį – puikiai surenka ne tik smulkius pašalinius pūkus, bet ir susiformavusius „burbuliukus.“

Linas – su kiekvienu skalbimu, baltesnis ir švelnesnis

Pirmąkart skalbiant lininę patalynę, rekomenduojama ją skalbti ne karštesniame nei 30°C temperatūros vandenyje. Atkreipkite dėmesį – skalbiant, linas gali susitraukti net iki 7 proc.

Linas pasižymi tuo, jog su kiekvienu skalbimu vis labiau ir labiau minkštėja, dar daugiau – jei kiti audiniai linkę gelsti ir praranda savo akinamą baltumą, tai linas nuo laiko ir nuo skalbimo tik šviesėja.

Būkite atidūs – lino nerekomenduojama džiovinti tiesioginiuose saulės spinduliuose, nuo saulės, patalynė gali pakeisti spalvą. Linas taip pat linkęs perdžiūti, todėl nepalikite jo džiūti ilgiau nei reikia. Lyginant, nuo karšto lygintuvo, paviršiuje gali atsirasti blizgios dėmės, todėl liną rekomenduojama lyginti iš blogosios pusės.

Šilkas – jautrus ir išrankus

Šilkas ypatingas tuo, jog yra ne augalinės kilmės – tai medžiaga, sudaryta iš šilkverpio drugio kokono gijų. Šilkiniai užvalkalai turi gražinantį poveikį odai ir plaukams bei daug kitų teigiamų savybių. Tačiau šilkas taip pat reikalauja ypatingos priežiūros.

Šilkas „nemėgsta“ karšto vandens, todėl skalbti rekomenduojama ne karštesniu kaip 30°C vandeniu. Šilkas taip pat netoleruoja daugelio įprastinių skalbimo priemonių, pvz. visų taip mėgstamų skalbiklių su enzimais. Enzimai – tai medžiagos, kurios efektyviai pašalina baltyminės kilmės dėmes iš drabužių. Tačiau šilkas pats yra baltyminės kilmės, o skalbimo priemonės su enzimais daro jam didžiulę žalą. Šilką rekomenduojama skalbti tik su specialiai šilkui skirtomis priemonėmis.

Kas dar? Jokio chloro ar baliklių. Nepalikite džiūti saulėje. Lyginkite tik iš išvirkščiosios pusės.

Kartūnas, drobė, trikotažas, sintetika – paprasta kaip du kart du

Tie, kas nemėgsta sukti galvos dėl skalbimo ar lyginimo, gali rinktis ypatingos priežiūros nereikalaujančią patalynę – patalynę iš kartūno, drobės, trikotažo arba sintetinio pluošto.

Kartūnas ir drobė – medvilniniai audiniai, pralaidūs orui, tvirti, gerai dėvisi, yra nesudėtingai prižiūrimi ir lengvai skalbiami. Paprasta – 40°C temperatūra ir skalbimo priemonės, jūsų nuožiūra. Greitai džiūsta lengvai lyginamas, o jei pritrūko laiko – galima ir nelyginti.

Trikotažas – megzta medžiaga iš siūlų, mezgimo mašina sujungtų kilpomis tam tikru pynimu; gaminamas iš natūralių medžiagų. Trikotažas yra plonas ir minkštas, švelnus, elastingas audinys. Nereikalauja ypatingos priežiūros – po skalbimo neišsitampo, nepakeičia spalvos, jo nebūtina lyginti.

Sintetinės patalynės priežiūra – pati paprasčiausia. Sintetika nesusitraukia, nėra linkusi blukti ar keisti spalvą, nesivelia ir nesiburbuliuoja, nesiglamžo ir nesusitraukia. Greitai džiūva, lengvai lyginama žemos temperatūros lygintuvu.

 


Dalinkis Facebook'e
Skaityti daugiau